00 387 50 220 920 kabinet_nacelnika@mrkonjic-grad.rs.ba Понедјељак – Петак 7.00h - 15.00h

Све новости

29. август, 2024.

ВРТИЋ ОБИЉЕЖИО 50 ГОДИНА ПОСТОЈАЊА

Свечаном академијом у позоришној сали Културног центра ЈУ Дјечији вртић "Миља Ђукановић" обиљежио је 50 година рада и постојања.

Начелник општине Драган Вођевић рекао је да је овај вртић један је од најљепших и најорганизованијих вртића у Републици Српској.

"У току су радови на надоградњи централног објекта вртића, како би сва дјеца која имају потребу, могла да бораве у вртићу", истакао је Вођевић, који је честитао управи, радницима, родитељима и дјеци велики јубилеј.

Министар просвјете и културе Републике Српске Жељка Стојичић рекла је да је ово министарство веома посвећено предшколском васпитању и образовању, које је темељ образовног система.

"Радимо на едукацији васпитача, а увели смо и информациони систем у вртиће, како би се пратио рад вртићке дјеце. Омогућен је и упис дјеце електронским путем, путем апликације Е-вртић", нагласила је Стојичићева.

Директор вртића Александра Рољић рекла је да вртић тренутно броји 286 полазника, у централним и подручним објектима.

Invalid date

Одржан 17. "Рат граова"

У мјесту Расадник код Мркоњић Града одржана је 17. кулинарско-такмичарска манифестација "Рат граова", која је окупила 29 екипа и више од 1.000 посјетилаца.

Побједник је у кулинарском надметању била је екипа "Домаћице 4х4".

Михајло Лазендић, предсједник Планинарско-еколошког друштва "Видик", организатор манифестације, рекао је да је данашња манифестација окупила највећи број екипа и посјетилаца до сада.

"Екипе су углавном бројале око 20 чланова, неке су имале око 50 чланова, док је најбројнија била побједничка екипа, која је имала више од 100 чланова", истакао је Лазендић.

Манифестацији је присуствовао и начелник општине Драган Вођевић, као и велики број дјеце, која су уз игру и забаву посматрала и припремање хране и учествовала у дегустацији.

Покровитељ манифестације је општина Мркоњић Град.

Invalid date

Упозорење грађанима

На подручју општине Мркоњић Град у посљедњих неколико дана примјетно је повећање броја пожара, саопштено је из Ватрогасног друштва.

С обзиром на то да су људски фактор и немар најчешћи узрок пожара, из Ватрогасног друштва апелују да грађани буду пажљиви приликом уређења имања, да не пале ватру на недозвољеним мјестима, те да ватру не остављају без надзора.

Према упозорењима Републичког хидрометеоролошког завода, у којима истичу да усљед високих температура ваздуха дуже вријеме, које су праћене недостатком падавина знатно је повећан ризик од настанка пожара на отвореном, а да по тренутним прогнозама благи пад температуре се очекује тек око 16.08., што изазива проблеме и у водоснадбијевању, а гдје су такође ангажовани људство и механизација Ватрогасног друштва и Комуналног предузећа „Парк“.

Апелујемо на све грађане да у случају ако примијете пожар исти пријаве Полицијској станици број 122 или Територијалној ватрогасној јединици на број 123.

Подсјећамо да су за лица која намјерно или непажњом изазову пожаре Законом о заштити од пожара („Службени гласник Републике Српске“, број: 94/19) предвиђене казнене мјере.

08. август, 2024.

Ј А В Н И П О З И В-Подстицај за пчеларство

На основу тачке 3.2.1. Програма за подстицај привредног развоја општине Мркоњић Град у 2024. години под тачком 2. Подстицаји за пчеларство, в.д. директор Агенције за привредни развој дана 06.08.2024. године о б ј а в љ у ј е

 

 

Ј А В Н И   П О З И В

 

 

за подношење захтјева за одобравање подстицајних средстава по основу

Програма за подстицај привредног развоја општине Мркоњић Град у 2024. години

Подстицај за пчеларство

Услови за коришћење средстава

Право на подстицајна средства имају пчелари са подручја општине Мркоњић Град који су уписани у евиденцију пчелара и пчелињака у Републици Српској и који посједују најмање 10 пчелињих друштава, а у складу са одредбама Програма за подстицај привредног развоја општине Мркоњић Град у 2024. години. Максималан број друштава који је обухваћен подстицајем једног пчелара је 30 друштава. Максималан износ средстава по пчелињем друштву је до 10,00КМ.

Потребна документација

Документација која се прилаже уз захтјев је:

  • Копија личне карте,
  • Рјешење о упису у евиденцију пчелара и пчелињака у РС,
  • Потврда о чланству у удружењу пчелара „Матичњак“ Мркоњић Град,
  • Изјава о броју пчелињих друштава,
  • Копија текућег рачуна,
  • Увјерење од Пореске управе о измиреним обавезама,
  • Увјерење о измиреним обавезама према Општини Мркоњић Град.

 

 

Начин остваривања права

Захтјев за подстицајна средства се подноси у Агенцији за привредни развој општине Мркоњић Град, улица Светог Саве (Дом културе) до 21.08.2024. године.

Сви заинтересовани детаљније информације могу добити у просторијама Агенције или на телефон број: 050/214-257.

 

 

 

Број: 28-04/24                                                                                                  в.д. ДИРЕКТОР

Дана, 06.08.2024. године                                                                               Горан Тодоровић      

                                                                                                                                                                              

02. август, 2024.

СЛУЖЕН ПАРАСТОС

Поводом славе општине Мркоњић Град и Дана и славе 11. Мркоњићке лаке пјешадијске бригаде - Илиндана, данас је у Храму Светог Саве служена литургија и парастос за страдале у Отаџбинско-одбрамбеном рату.

Литургији и парастосу присуствовали су директор Управе за индиректно опорезивање Зоран Тегелтије и министар просвјете и културе Жељка Стојичић.

Након парастоса, положено је цвијеће на спомен-обиљежје масовне гробнице на Градском православном гробљу, као и на централно спомен-обиљежје на Тргу српских бораца посвећено борцима погинулим у Одбрамбено-отаџбинском рату.

Начелник општине Мркоњић Град Драган Вођевић рекао је да је 11. Мркоњићка пјешадијска бригада њихов понос и незаобилазан темељ овог града.

"Честитам свим припадницима бригаде славу и желим да дуго живе, да се сјећање на њих преноси са кољена на кољено. Сјећамо се и свих њихових сабораца који су дали живот за Републику Српску", навео је Вођевић.

Предсједник општинске Борачке организације Милан Стеванић подсјетио је да је 11. Мркоњићка пјешадијска бригада, која је као оперативна јединица била у саставу 30. Дивизије, а сви у склопу 1. Крајишког корпуса, учествовала на готово свим ратиштима широм Републике.

Он је нагласио да су многи борци ове бригаде уградили животе у темеље Републике Српске, те поручио да треба бринути о њиховим породицама, као и о преживјелим борцима.

02. август, 2024.

ОБИЉЕЖЕНА СЛАВА ОПШТИНЕ

На Тргу краља Петра I Карађорђевића вечерас је славским обредом обиљежена крсна слава општине и Дан и слава 11. мркоњићке лаке пјешадијске бригаде, Свети пророк Илија, те је том приликом наглашено да је српски народ успио да сачува своју традицију упркос бројим недаћама.

Српски члан Предсједиштва БиХ Жељка Цвијановић изјавила је да је увијек задовољство бити у Мркоњић Граду, који је поводом Илиндана - крсне славе општине, посебно лијеп и свечан.

Цвијановићева је истакла да је срећна што види да Мркоњић Град корача сигурним путем развоја и што је годинама примјер одличне сарадње са републичким институцијама.

"Желим да тако буде и у наредном периоду и да, као и до сада, останемо окупљени око славе, слободе и Републике Српске", навела је Цвијановићева.

Она је свим грађанима и руководству Мркоњић Града честитала крсну славу, као и Дан 11. мркоњићке лаке пјешадијске бригаде.

Начелник општине Драган Вођевић рекао је у обраћању присутнима да је поносан на чињеницу да овај град и његови суграђани његују српску традицију и обичаје, који су српски народ сачували кроз историју.

Вођевић је истакао да је Мркоњић Град мјесто које је доста изграђено и да наставља да корача у будућност са новим плановима.

"Велика је част представљати овај град након толико година, и свега оног што смо доживјели и проживјели, а посебан поздрав и захвалност упутићу нашим борцима који су бранили и сачували нашу Републику Српску", поручио је Вођевић.

Он је додао да је посебна част што је вечерас присутна и српски члан Предсједништва БиХ Жељка Цвијановић, а захвалио је и осталим гостима међу којима је и министар просвјете и културе Жељка Стојичић, али грађанима који су присутни у великом броју.

Предсједник Републике Српске Милорад Додик упутио је честитку поводом славе општине руководству и борцима 11. Мркоњићке лаке пјешадијске бригаде, као и свим грађанима.

Командант 11. Мркоњићке лаке пјешадијске бригаде генерал Радован Илић честитао је славу припадницима ове бригаде, начелнику општине и грађанима што из године у годину одржавају традицију.

"Не смије се изгубити успомена на оно што је ова бригада урадила у току Одбрамбено-отаџбинског рата. Једна је од бригада која је учествовала на скоро свим ратиштима и тиме дала огроман допринос одбрани Републике Српске", нагласио је генерал Илић.

Нажалост, додао је, на том путу остали су многи животи ратних другова, који никада не смију бити заборављени.

У забавном дијелу програма услиједио је концерт пјевача Јована Перишића.

Обиљежавање славе општине почело је синоћ Илинданском смотром фолклора.

На празник Светог пророка Илије сутра ће у 9.30 часова у Храму Светог Саве бити служена Света литургија и парастос за погинуле борце у Одбрамбено-отаџбинском рату.

Након тога на градском гробљу и Тргу српске војске код спомен-обиљежја биће положени вијенци.

31. јул, 2024.

Одржана 25. Илинданска смотра фолклора

Илинданском смотром фолклора вечерас је у Мркоњић Граду почело обиљежавање славе општине, Светог пророка Илије.

Илинданску смотру отворио је начелник општине Мркоњић Град Драган Вођевић и захвалио је организаторима и гостима који из године у годину доприносе да ова смотра буде успјешно одржана, а традиција и обичаји сачувани од заборава.

Пред многобројном публиком вечерас се игром и пјесмом представило пет културно-умјетничких друштава, а претходно је уприличен дефиле учесника улицама града.

Обиљежавње крсне славе општине и Дана 11. мркоњићке лаке пјешадијске бригаде биће настављено сутра.

Славски обред биће уприличен од 20.15 часова на Тргу краља Петра Првог Карађорђевић, а од 20.30 концерт Јована Перишића.

На Илиндан, у петак, 2. августа, у 9.30 часова у Храму Светог Саве биће служена Света литургија и парастос за погинуле борце у Одбрамбено-отаџбинском рату. Након тога ће на Градском гробљу и Тргу српске војске код спомен-обиљежја бити положени вијенци.

28. јул, 2024.

Приказан филм "Свједок"

Филм "Свједок" приказан је вечерас у Културном центру "Петар Кочић" Мркоњић Град. Филм говори о страдању српског народа током ратних дешавања деведесетих година на простору бивше Југославије и о раду чувеног патолога Зорана Станковића.

Сниман је на локацијама пет масовних гробница у Мркоњић Граду, Броду, Кравици, Зворнику и Јелачићима, а у његовој изради добровољно је учествовало 8.000 људи.

Министар просвјете и културе Републике Српске Жељка Стојичић рекла је да ће историјско-документарни филм "Свједок" имати свој живот и ван оквира Републике Српске и постићи циљ да све оно што се догодило на овим просторима буде сачувано од заборава.

Стојичићева је указала да је филм рађен на основу архивских факата које је начинио познати патолог доктор Зоран Станковић из Београда, који, нажалост, није успио да погледа цјелину свега тога што је радио у вези са страдањем Срба.

Аутор филма Денис Бојић нагласио је да је са посебним осјећајима и емоцијама ишчекивао премијеру филма у Мркоњић Граду, граду хероју и страдалнику.

"Посебан дио филма односи се на страдање и масовну гробницу у Мркоњић Граду у којој је пронађено 181 тијело, а овим путем захваљујем начелнику општине који је пружио помоћ при снимању филма", рекао је Бојић.

Начелник општине Мркоњић Град Драган Вођевић захвалио је аутору филма Бојићу, РТРС-у, а посебно покојном доктору Зорану Станковићу, који је велики дио свог живота посветио Републици Српској и њеним најбољим синовима.

"Мркоњић Град посебно боли чињеница да за злочине почињене у нашој општини нико није одговарао нити је процесуиран. Филм `Свједок` треба да погледају сви, јер свједочи о патњи једног народа и патњи бројних појединаца", нагласио је Вођевић.

Филм је рађен у копродукцији РТРС-а и Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тржење несталих лица.

У Мркоњић Граду је снимана једна од поворки сјећања, а ово мјесто је симбол страдања српског народа у Одбрамбено-отаџбинском рату.

Једна од највећих гробница у Републици Српској откривена је у Мркоњић Граду, гђе је пронађено 181 тијело, међу којима 81 цивил, 97 бораца Војске Републике Српске, три припадника Министарства унутрашњих послова Српске.

Међу ексхумиранима је 10 жена. У мањим гробницама у овој општини пронађено је још 176 тијела цивила, припадника Војске и МУП-а Републике Српске.

На подручју општине Мркоњић Град током 117 дана хрватске агресије порушено је и запаљено више од 2.000 стамбених објеката, док је 6.000 кућа оштећено и опљачкано.